Становище

Начало » Актове на СЕМ » Становище
02 Юли 2009

С Т А Н О В И Щ Е

на Съвета за електронни медии



СЪВЕТЪТ ЗА ЕЛЕКТРОННИ МЕДИИ, като се запозна с проекта на Закон за електронните съобщения (ЗЕС), взе предвид динамичното технологично развитие, което съвсем скоро ще ни постави пред прага на “цифрова” телевизия и радио, намира за необходимо да обърне внимание върху някои по-важни недостатъцим, касаещи взаимоотношенията между двата регулатора – Съвет за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията.

Проектът на ЗЕС не е съобразен с обвързаното лицензиране на радио- и телевизионната дейност чрез използване на налични и/или изграждане, поддържане и използване на нови далекосъобщителни мрежи за наземно радиоразпръскване, което бе въведено с промени, приети в Закона за радиото и телевизията през 2001г. и сега действащия Закон за далекосъобщенията.

В този смисъл е необходимо да бъдат прецизирани текстовете, касаещи взаимоотношенията между Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията.


В предложеният проект липсва предвиденият в предходния проект на ЗЕС, раздел V – “Взаимодействие със Съвет за електронни медии”. Считаме, че следва да се предвиди такъв раздел, като подробно бъдат описани и систематизирани връзките между регулаторните органи. Липсата на такъв раздел ще възпрепятства бъдещото взаимодействие между двата регулаторни органа.
В тази връзка прави впечатление, че в редакцията на чл.38 от проекта на ЗЕС Съветът за електронни медии не е сред институциите, които получават ежегодния доклад за дейността на КРС. Според нас е обосновано СЕМ да получава този доклад.
На следващо място, не е включено сред правомощията на Комисията за регулиране на съобщенията съвместно (със Съветът за електронни медии) изготвяне, актуализиране и представяне за приемане от Народното събрание на Стратегия за развитие на радио- и телевизионната дейност чрез наземно радиоразпръскване.
В проектозакона, предоставен на нашето внимание, от правомощията на КРС е отпаднало задължението по чл. 27, ал. 5 от сега действащия Закон за далекосъобщенията, а именно: “уведомява Съвета за електронни медии, който открива процедура по реда на Закона за радиото и телевизията, когато чрез наземно цифрово радиоразпръскване се осъществява радио- и телевизионна дейност”. Смущаващото е, че според проекта на ЗЕС, СЕМ има правомощия само що се отнася до наземно аналогово радиоразпръскване на радио- и телевизионни програми, а цифровият мултиплекс остава изцяло в правомощията на Комисията за регулиране на съобщенията.
Всички тези съображения водят на извода, че работата по проекта на Закон за електронните съобщения следва да продължи, като внимателно и задълбочено се прецизират всички текстове, касаещи взаимоотношенията между Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията.



ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СЕМ:
(РАЙЧО РАЙКОВ)